شبکه انديشمندان قم

Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 53199
تاریخ انتشار : 18 خرداد 1393 10:46
تعداد بازدید : 1946

پاسخ به سوالات تربیت فرزند

پاسخ به سوالات تربیت فرزند

پاسخ به سوالات تربیت فرزند


با سلام 

در این بخش به سؤالات شما عزیزان پیرامون تربیت فرزند پاسخ داده می شود


سوال شما:
تنبیه بدنی فرزند تا چه حد صحیح است؟

پاسخ ما: 
طبق سیره قرآن و اهل بیت علیهم السلام فرزند شما صاحب شخصیت است و او عین خود شما محترم است، پس تنبیه بدنی کار درستی نیست، هیچ وقت فرزند خود را نزنید به خصوص در صورتش که هرگز نباید زد، اما گاهی اوقات برای تفهیم مسائل خیلی مهم اگر یک پشت دستی به او زدی اشکال ندارد ولی باید خیلی آرام باشد نه به حدی که دیه داشته باشد ونه به حدی که از کوره در بروی و هر کاری دلت خواست بکنی! پدر با تمام رفاقتی که با فرزند خود دارد باید یک ابهتی هم داشته باشد که فرزندان از او حساب ببرند،این ابهت هم با کتک زدن درست نمی شود بلکه کتک، حرمت را می شکند و حتی کم کم برای بچه عادی می شود اما اگر پدر یک ابهت پدرانه داشته باشد فرزند با یک نگاه هم حساب کار دستش می آید.
اسلام، تنبیه بدنی را تایید نکرده بلکه تنبیهات دیگر مثل قهر کردن با فرزند یا محروم کردن موقت او از برخی امتیازات و امثال آن را به ما توصیه نموده است.شخصی خدمت امام کاظم صلوات الله علیه رسید و از نافرمانی فرزند کوچکش شکایت کرد، حضرت فرمود: مدتی با او قهر کن البته قهرت را طولانی نکن.
این نمونه ای از یک تنبیه صحیح است.  سوال شما: با سلام خیلی دلم گرفته نزدیک یک ساله هرچی دعا می کنم که خدا به من بچه بده دعام مستجاب نمیشه، انگار خدا با من قهر کرده، به خدا می گم چرا به بقیه بچه می دهی ولی به من نمی دهی؟خیلی به خدا امید داشتم، شما بگید چه کنم؟

پاسخ ما: سلام هدف ما از آمدن به این دنیا بچه دار شدن نیست البته شما ناامید نشوید و دعا کنید ولی در هر صورت تسلیم خدا باشید زیرا او مهربانی است که مصلحت ما را بهتر می داند. موفق باشید

ل


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :